Tere tulemast! Meie blogist leiate kirjutisi raamatutest ja autoritest, lugejatele ja lugejatelt.

June 20, 2011

Kuuma päikese all. Suvine raamatusoovitus — Louis Sachari “AUGUD”

Rohelise Järve laagris ei ole järve. Kunagi oli siin väga suur järv, kõige suurem Texase osariigis. Sellest on rohkem kui sada aastat tagasi. Nüüd on selle asemel kuiv tasane ala. 
Siin oli kunagi isegi Rohelise Järve linn. Kuid linn on koos järve kadumisega hääbunud, samuti selle elanikud. 
Suvel tõuseb siin päevane temperatuur varjus ligi kolmekümne viie kraadini — kui sul õnnestub vari leida. Lagedal endisel järvepõhjal ei ole just rohkelt varju leida. 
Ainsateks puudeks on kaks vana tamme järveala idapoolses osas. Nende vahele on tõmmatud võrkkiik ja selle taga asub väike palkmaja. 
Laagrisolijatel on võrkkiiges lamamine keelatud. Võrkkiik kuulub Laagriülemale. Vari kuulub Laagriülemale. 
Lõgismaod ja skorpionid, kes järvetasandikul elavad, leiavad varju kivide all või aukudes, mida laagrisolijad kaevavad. 
Lõgismadude ja skorpionite kohta käib reegel, mida on kasulik meeles pidada: kui sina neid ei tülita, ei tülita nemad ka sind. 
Harilikult. 
Skorpioni või isegi lõgismao hammustus pole veel kõige hullem asi, mis juhtuda võib. Selle kätte ei sure. 
Harilikult. 
Mõnikord juhtub nii, et laagrisolija teeb ise kõik selleks, et skorpion või koguni väike lõgismadu teda hammustaks. Siis saab ta päeva või kaks telgis paraneda, selle asemel et järvetasandikul auku kaevata. 
Kuid kindlasti ei taha sa, et sind hammustaks kollasetähniline sisalik. See oleks küll kõige hullem asi, mis juhtuda võib. Siis ootab sind aeglane ja piinarikas surm. 
Alati. 
Kui kollasetähniline sisalik sind hammustab, siis võid sama hästi tammepuude alla varju minna ja võrkkiike pikali heita. 
Keegi ei saa sulle enam midagi teha. – © Louis Sachar
Stanley Yelnatsi peal on needus. Needus, mis sai alguse tema mõttetust-viletsast-närusest seavargast vanavanavanaisast ja mis on terve sajandi Yelnatsi pere jälitanud. Nüüd saadetakse Stanley valesüüdistusega Rohelise Järve laagrisse, noorte paranduslikku kolooniasse, kus poisse mehistatakse sellega, et neid sunnitakse iga päev auke kaevama. Rohelise Järve laagris ei ole järve. Kuid seal on lugematu arv suuri auke.
Ei möödu kaua aega, kui Stanley hakkab taipama, et laager ei ole mõeldud ainult poiste kasvatamiseks. Poisid kaevavad auke, sest Laagriülem otsib midagi. Kuid mis võib olla maetud ärakuivanud järve põhja? Stanley üritab tõde välja kaevata.

Louis Sachari “AUGUD” on kaasakiskuv, tõsine ja samas humoorikas lugu kuritööst, karistusest ja — lunastusest.  Raamat on võitnud Newbery medali, USA Rahvusliku Raamatuauhinna ja Paabeli Torni auhinna.

Raamat on taas müügil Apollo ja Rahva Raamatu poodides. Head lugemist!

No comments:

Post a Comment